Advert

SANTRALE İKİNCİ KEZ RET

Çarşamba Ovası'na Oltan Köleoğlu Enerji tarafından inşa edilmeye başlanan biyokütle enerji santrali hakkında mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararına firma tarafından yapılan itiraz, oybirliği ile reddedildi.

SANTRALE İKİNCİ KEZ RET
SANTRALE İKİNCİ KEZ RET HABERSAL.NET

Samsun'un Çarşamba ilçesi Eğercili Mahallesi'ne Oltan Köleoğlu Enerji tarafından yapımına başlanan biyokütle enerji santrali ile ilgili Samsun 3. İdare Mahkemesi, geçtiğimiz Kasım ayında yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Karara firmanın yaptığı itiraz Samsun Bölge İdare Mahkemesi 2. İdari Dava İdaresi tarafından oy birliği ile reddedildi.

Çarşamba Ovası'nın tam ortasında Biyokütle Enerji Santrali'nin inşaatı, imar planları olmadan sessiz sedasız başlamıştı. Daha sonraki süreçte santral ile ilgili imar planları, Büyükşehir Belediye Meclisi'nde AK Parti ve MHP'nin oyları ile kabul edilmişti. Avukat Serpil Dönmez'in Eğercili Mahallesi'nde arazileri bulunan bazı çiftçiler ve Murat Şenel, Mehmet Değerli, Seyfettin Yavan ve Recep Yavan adına Samsun 3. İdare Mahkemesi'ne açtığı davada, mahkeme santral hakkında yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

ALTERNATİF ALAN ARANMADI

Mahkeme kararında Samsun'da sivil toplum kuruluşlarının başından buyana Çarşamba Ovası'nın birinci derece tarım arazisi olduğuna dikkat çektiği noktalara işaret etti. Mahkeme, Toprak Reformu Genel Müdürlüğü'nün Çarşamba Ovası'nın birinci derece tarım arazisi olduğuna dikkat çektiği görüş yazısında, santral depolama alanının tarımsal amaçlı yapı olarak değerlendirilemeyeceğine vurgu yaptı. Mahkeme ayrıca firmanın, başka bir yerde alternatif alan aramadığı tespitine de yer vererek, bu işlemde hukuka uyarlık bulunmadığına dikkati çekti.

HUKUKA AYKIRI İŞLEM

Samsun 3. İdare Mahkemesi Kasım ayında verdiği yürütmeyi durdurma kararında şunları kaydetti; "Mahkememizce hukuka ve mevzuata aykırı bir şekilde tesis edildiği tespit edilen dava konusu işlemin uygulanmaya devam edilmesi halinde Çarşamba Büyük Ovası içinde yer alan özellikli tarım arazilerinin amacı dışında kullanılması, arazilerin toprak yapısının bozulması ve tarımsal faaliyetin olumsuz etkilenmesi söz konusu olabileceğinden, ortaya telafisi güç ve imkansız zararların çıkabileceği değerlendirilmiştir. Açıklanan nedenlerle hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden 2577 sayılı kanunun 27. maddesi uyarınca  teminat alınmaksızın yürütmenin durdurulmasına, oybirliği karar verildi."

KARAR OYBİRLİĞİ İLE ÇIKTI

Oltan Köleoğlu Enerji, verilen yürütmeyi durdurma kararının hukuka aykırı olduğunu ileri sürerek, karara itiraz etti. Samsun Bölge İdare Mahkemesi 2. İdari Dava Dairesi, itirazı reddetti. Samsun Bölge İdare Mahkemesi 2. İdare Dava Dairesi, 3. İdare Mahkemesi'nin verdiği kararı onayarak itirazı oybirliği ile reddetti. 

çarşamba biyokütle enerji mahkeme
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KAVAKLILAR TİRİT GECESİNDE BULUŞTU
KAVAKLILAR TİRİT GECESİNDE BULUŞTU
‘CİNSİYETE DAYALI ŞİDDET’ KONUŞULDU
‘CİNSİYETE DAYALI ŞİDDET’ KONUŞULDU