Advert

BASIN İLAN KURUMU; YEREL BASINI DESTEKLEYECEĞİZ

Basın İlan Kurumu (BİK) tarafından organize edilen Karadeniz Bölgesi Çevrimiçi Gazetecilik İstişare ve Değerlendirme Toplantısı Samsun'da yapıldı. Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Rıdvan Duran, artık haberin üretim, dağıtım ve tüketiminde dijital bir dönüşüm sürecine girildiğini belirtti.

BASIN İLAN KURUMU; YEREL BASINI DESTEKLEYECEĞİZ
BASIN İLAN KURUMU; YEREL BASINI DESTEKLEYECEĞİZ HABERSAL.NET

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Rıdvan Duran, Çevrimiçi Gazetecilik İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, yeni medya düzeninde yerel yazılı basının rolü ve bu sürece uyumu için son yıllarda kurum olarak gerekli adımları attıklarını söyledi. BİK'in yaklaşık 60 yıldır Türk basınının en büyük destekçisi olduğunu ifade eden Duran, "BİK, yeni nesil gazetecilik konusunda karşılıklı toplantılarla, doğru bir süreç yürütmeye devam edecektir." diye konuştu.

DİJİTAL MEDYA'DA YÜZDE 10,8'LİK BÜYÜME

Medya harcamalarına da değinen Duran, şöyle devam etti: "Türkiye'de 2019 yılı itibarıyla medya harcamalarına baktığımızda, ilk yarıyılda toplam medya ve reklam yatırımları 5,4 milyar lira olmuştur. 2018 yılı ilk yarı kıyaslamalarına göre televizyon yatırımları yüzde 7, radyo yatırımları yüzde 5, açık hava yatırımları yüzde 1,8 oranında gerilerken, basın mecrası önceki yıla oranla yüzde 30,9'luk bir gerileme yaşamıştır. Geleneksel mecralardaki bu kayıplara rağmen, dijital mecra yüzde 10,8'lik bir büyüme kaydetmiştir."

'YAZILI BASINA AYRILAN REKLAM PAYI DÜŞTÜ'

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Rıdvan Duran, Türkiye'de reklam verenlerin yazılı basına ayırdığı payın yıldan yıla düştüğüne de işaret etti. BİK'in 2011-2018 yılları arasında resmi ilan ve reklam yatırımlarının sürekli artış gösterdiğini dile getiren Duran, şunları aktardı: "2011 yılında 252 milyon lira olan tutar, ülke genelinde 2018 yılı içinde 2 bine yakın gazete ve dergiye toplam 454 milyon lira tutarında resmi ilan ve reklam dağıtımına çıkmıştır. Yerel basın, toplumumuzun aynası, yerelin sorunlarını, güzelliklerini, haberlerini halka ulaştıran bir vasıta, halkın isteklerini ilgili mercilere yansıtan güçlü bir sestir. Kurtuluş Savaşı'nda oynadığı büyük rol nedeniyle 'Anadolu Basını' olarak anılagelen yerel basının bu bilinçle yaptığı haberciliğin değerine ve gücüne sonuna kadar inanıyoruz. Yerel basının sorunlarını bilen ve bu konuda mevzuatımızın bize tanıdığı çerçeve içinde çözümler üreten kurumumuz, son yıllarda İŞKUR, KOSGEB ve Kalkınma Ajansı ile ortak çalışmalar yürütmektedir. Medyada Reklamcılığın Geliştirilmesi, İnternet Haberciliğinin Geliştirilmesi, Yeni Nesil Gazetecilik eğitimleri ile dijital dönüşüm süreçlerinde karşılaşabileceğiniz sorunlara hem teorik hem de pratik destekler sunduk ve bu destekleri artırarak devam ettirmeyi planlıyoruz."

 

BASIN İLAN KURUMU YEREL BASIN ÇALIŞTAY SAMSUN
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
JANDARMADAN ,SAKATLAR DERNEĞİNE ZİYARET
JANDARMADAN ,SAKATLAR DERNEĞİNE ZİYARET
'NAİM SÜLEYMANOĞLU' FİLMİNİN EKİBİ SAMSUN'DA
'NAİM SÜLEYMANOĞLU' FİLMİNİN EKİBİ SAMSUN'DA