Advert

MECLİSTEN BİYOKÜTLE ENERJİ SANTRALİ KARARI

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi'nde Çarşamba ilçesine kurulması planlanan biyokütle enerji santrali ile ilgili imar uygulama imar planı, MHP ve AK Parti'nin kabul oyu ile geçti. İYİ Parti çekimser oyunu rete çevirdi. CHP ve SP'de ret verdi.

MECLİSTEN BİYOKÜTLE ENERJİ SANTRALİ KARARI
MECLİSTEN BİYOKÜTLE ENERJİ SANTRALİ KARARI HABERSAL.NET

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi ekim ayı toplantısı  Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda daha önce 1/5000 ölçekli nazım imar planı Büyükşehir Meclisi'nde kabul edilen Çarşamba ilçesi Eğercili Mahallesi'ne Oltan Köseoğlu Enerji tarafından kurulması planlanan biyokütle enerji santrali ile ilgili Çarşamba Belediyesi'nce hazırlanan 1/1000 ölçekli uygulama imar planı teklifi görüşüldü. Teklife CHP, SP ve İYİ Parti'den tepki geldi.

İYİ PARTİLİ AYDEMİR: GELİN BU SANTRALİ BEKLETELİM

Daha sonra konuşan İYİ Parti Grup Başkanvekili Alper Aydemir ise, komisyon toplantısında çekimser verdiği kararı ret olarak değiştirdiklerini söyledi. Toprak ve doğa sevgisinin çok küçükken öğrencilere aşılandığını söyleyen Aydemir, " Biz komisyon toplantısında tepki gösterdik. Ancak bizi ikna edebilecek ve proje ile ilgili doğru bilgi verebilecek bir yetkili yoktu.

AK Parti ve MHP grup kararı aldıkları için konuşamıyorlar. Samsun'u ilgilendiren bir konuda bilgi sahibi değiliz. Bir heyet ile bizi bilgilendirin dedim. Ancak AK Parti ve MHP dinlemediler, evet oyu verdiler . Bu nedenden dolayı çekimser kaldık. İbret olması için çekimser kararı aldık. Bu santralden çıkan toz ciğerlere yerleşiyor. Bizler Soma santralini teknik olarak inceledik. Ovada salınacak küller asit yağmurlarına neden olacak. Toprak ürünleri mahvolacak. Su çekilecek ve ovamız kuruyacak. Samsun'u ilgilendiren böyle bir kararda daha kapsamlı bir inceleme yapalim. Santral hammaddeyi bulamazsa daha çeşit şeyler yakacaktır. İmar planları geçmemiş bir santrale izin veren Çevre İl Müdürlüğü'nün görevini yapacağınımı zannediyorsunuz. Gelin bu teklifi bekletelim,  firmaya başka bir yeri gösterelim "diye konuştu.

DEMİR, “ZARARI VARSA KAPATIRIZ”

Daha sonra konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ise açıklamal yaptı. Başkan Demir, biyokütle enerji santrali konusunda örnekler olduğunu söyledi. Santralin Çarşamba Ovası'na vereceği zararın firmanın yapacağı inşaat alanı ile sınırlı olduğunu söyleyen Başkan  Demir, meclis üyelerine 'ovanın halini hatırlayan var mı?' sorusunu sordu. " Çevreye zararı varsa kapatırız "diyen Başkan Demir, " Terme ilçesine santral yapıldı, doğalgazla fosil yakıtla çalışıyor. Gidelim inceleyelim. Zararı varsa orayıda kapatalım. Toprak Koruma Kurulu'nda Samsun Valisi Osman Kaymak, DSİ, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Ziraat Mühendisleri ve TEMA'nın imzası var. Bu ülkede yargı var. Zararı varsa mahkeme karar verir, kapatır. Biz yatırım ve istihdam noktasındayız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın elimizde uygun raporu var. Zararı varsa kapatırız. Bu size taahüttür "ifadelerini kullandı.

samsun büyükşehir meclis biyokütle enerji santrali
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TARIM FUARINA ÇARŞAMBA DAMGASI
TARIM FUARINA ÇARŞAMBA DAMGASI
Başkan Akgül Gaziler Günü'nü kutladı
Başkan Akgül Gaziler Günü'nü kutladı