Advert

SALIPAZARI BARAJI, 158 MİLYON LİRAYA MAL OLACAK

Samsun'un Terme ve Salıpazarı ilçelerini vuran, iki kişinin hayatını kaybettiği, milyonlarca liralık zarara yol açan sel faleketi sonrası çalışmalarına başlanan barajın maliyetinin 158 milyon lira olacağı açıklandı.

SALIPAZARI BARAJI, 158 MİLYON LİRAYA MAL OLACAK
SALIPAZARI BARAJI, 158 MİLYON LİRAYA MAL OLACAK HABERSAL.NET

Samsun Çarşamba, Terme ve Salıpazarı ilçelerini sel ve taşkınlardan koruyacak olan Salıpazarı Barajı'nın kamulaştırma işlemleri bitti, inşaatı başladı. Barajın 158 milyon liraya mal olacağı belirtilirken, barajın yüksekliği 68 metre olacak.

AYNI YIL İKİ KEZ SEL VURDU

Samsun'un Salıpazarı, Terme ve Çarşamba ilçeleri, bu yıl içinde iki kez sel felaketine maruz kalmıştı. Haziran ayının sonuna doğru Çarşamba'yı vuran sel felaketinde tarım arazileri sular altında kalmış, milyonlarca liralık zarar ortaya çıkmıştı. 23 Ağustos'ta meydana gelen sel felaketinde ise Salıpazarı, Terme ve Çarşamba sular altında kalmış, sel felaketinde iki kişi hayatını kaybetmiş, milyonlarca liralık zarar ortaya çıkmıştı.

KAMULAŞTIRMA YENİ BİTTİ

Sel felaketi sonrası Terme ve Salıpazarı afet bölgesi ilan edilirken, Çarşamba ilçesi kapsam dışında bırakılmıştı. Afetzede üreticilerin ilk etapta prim borçları ertelenirken, nakdi yardımların yapılmaya başlandığı açıklanmıştı. Aynı yıl iki kez sel felaketini yaşayan ilçeleri, taşkından koruyacak olan Salıpazarı Barajı'nda ise 3 yıldır süren kamulaştırma işlemlerinin yeni tamamlandığı ortaya çıkmıştı.

BARAJ 68 METRE OLACAK

Salıpazarı Barajı'nda inşaat çalışmaları geçtiğimiz günlerde başladı. Devlet Su İşleri'nin ihale ettiği ICC Grup tarafından yapılacak barajın dolgu hacmi 470 bin metreküp, temelden yüksekliği de 68 metre olacak. Salıpazarı Barajı inşaatı işinin proje maliyeti 158 milyon 390 bin TL olarak belirlendi. Baraj, 15 bin 400 dekar alanda taşkınları önlemeye çalışacak.

salıpazarı baraj
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÇARŞAMBA HAVALİMANI'NI 1 MİLYON 392 BİN 586 KİŞİ KULLANDI
ÇARŞAMBA HAVALİMANI'NI 1 MİLYON 392 BİN 586 KİŞİ KULLANDI
SAMSUN’DA  YUVA ISITAN YARDIM
SAMSUN’DA YUVA ISITAN YARDIM