Advert

Tabip Odası'ndan santral açıklaması “İNSANLAR ERKEN ÖLECEK”

Samsun Tabip Odası, Çarşamba'da kurulması planlanan biyokütle enerji santrali ile ilgili, "Bu tür çevresel zararlı etkileri olan enerji yatırımlarından kamu yararı gözetilerek vazgeçilmelidir" açıklamasını yaptı.

Tabip Odası'ndan santral açıklaması “İNSANLAR ERKEN ÖLECEK”
Tabip Odası'ndan santral açıklaması “İNSANLAR ERKEN ÖLECEK” HABERSAL.NET

Samsun Tabip Odası Samsun Çarşamba İlçesi, Eğercili Mahallesi'nde kurulması planlanan biyokütle enerji santralinin halk sağlığına ilişkin açıklama yaptı.

İNSANLAR ERKEN ÖLECEK

BES'in insan sağlığına olumsuz etkileri olduğu ifade edilen açıklamada, "Yapılan araştırmalar sonucunda 'Birleşik Krallık’taki biyokütle kullanımının yol açacağı kirlilik nedeniyle 2020 yılında 340 bin ile 1.75 milyon yıl arasında yaşam yılı kaybedileceği' ifade edilmektedir" ifadeleri kullanıldı.

SORUNLAR ARTACAK

Bilimsel değerlendirmeler ışığında  biyokütle enerji santrallerinin halk sağlığı üzerine  pek çok olumsuz etkilerinin olacağı belirtilerek, diğer taraftan, yaşanacak sağlık sorunlarının getireceği ekonomik yük ve bunun tetikleyeceği sosyal sorunlar da mutlaka dikkate alınmalıdır. Günümüzde oluşan sağlık sorunlarının pek çoğunun çevresel nedenlerden kaynaklandığı dikkate alındığında, mevcut duruma ilave yük getirecek bir santralin sağlık sorunlarını katlayarak artıracağı dikkate alınmalı ve bu tür çevresel zararlı etkileri olan enerji yatırımlarından kamu yararı gözetilerek vazgeçilmelidir" ifadelerine yer verildi.

ÇARŞAMBA BİYOKÜTLE SANTRAL TABİP ODASI
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÇARŞAMBA HAVALİMANI'NI 1 MİLYON 392 BİN 586 KİŞİ KULLANDI
ÇARŞAMBA HAVALİMANI'NI 1 MİLYON 392 BİN 586 KİŞİ KULLANDI
SAMSUN’DA  YUVA ISITAN YARDIM
SAMSUN’DA YUVA ISITAN YARDIM