Advert

Milletvekili Usta: "Tarımın kalbine bu santrali dikmek yanlış"

Bağımsız Samsun Milletvekili Usta, Çarşamba ilçesine kurulacak biyokütle santralin 'oldu bittiye' getirilmesine tepki gösterdi. Usta, " AK Parti'nin hizmet şekli böyle. Oldu bitti. Planlar seçimden sonra ortaya çıkıyor. Bakanlık, Valilik ve Büyükşehir Belediyesi burada büyük yanlış yaptı "dedi.

Milletvekili Usta:
Milletvekili Usta: HABERSAL.NET

Samsun'un Çarşamba İlçesi'ne ÇED zorunluluğu olmadan kurulmasına başlanılan Biyokütle Enerji Santrali'nin 'sessiz kuruluş hikayesi' gazetemizde yayımlanmıştı. Yerel seçimler sürecinde herkes seçimle uğraşırken, santral ile ilgili imar planlarının sessiz sedasız 'oldu bittiye' getirilerek hazırlanmasına Bağımsız Samsun Milletvekili Erhan Usta'dan tepki geldi.

Milletvekili Usta, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Samsun Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi'nin yanlış yaptığını söyledi. Oltan Köleoğlu Enerji’nin yapmayı planladığı biyokütle enerji santraline karşı olmadıklarını yerine karşı olduklarının altını çizen Usta, yer seçiminin yanlış olduğuna dikkati çekti.

YER SEÇİMİ YANLIŞ

Türkiye'nin enerji açığı olduğunun bilindiğini ve bir şekilde bu açığın kapatılması gerektiğine işaret eden Milletvekili Usta, doğru yatırımın, doğru yere düzgün planlama ile yapılması gerekliliğine dikkati çekti. Samsun Terme ilçesine birinci derece tarım arazisine Çin firması tarafından yapılması planlanan ancak yöre sakinlerinin tepkisi ile iptal edilen termik santrale de tepki gösterdiklerini söyleyen Usta, "Yer seçimi bizim için çok önemli. Terme'ye de karşı çıkmıştık. Biyokütle santralinin Samsun'un en verimli toprakları üzerine yani Çarşamba Ovası'na yapılmasına karşıyım "dedi.

YURT DIŞINDAN ATIK GETİRİLECEK

Biyokütle enerji santralinde atıkların yakılarak enerji üretileceğini belirten Usta, " Projenin limana yakın olmasına dikkat ediyorlar. Burada, yurt dışından da atık getirileceğini söyleyebiliriz. Tarımın kalbine bu santrali dikmek yanlış. Biz yer seçimine karşıyız, yatırıma değil. Burada oldu bitti yapılmaya çalışılıyor. AK Parti'nin genel algısı bu, oldu bittiye getirmek. Burada kamu kurumlarının yani Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Valilik, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin tavrı yanlış. Oldu bitti yöntemi de yanlış. Bu prıojenin beşikteki çocuktan yaşlıya kadar herkese etkisi olacak. Herkes tartışmalı. Çünkü herkes etkilenecek. Yöre halkının oluru alınmadan bu iş yapılamaz. Vatandaşların uyanık olması gerekiyor "dedi.

PROJEYE DAVA AÇILDI

Söz konusu santral ile ilgili Samsun 3. İdare Mahkemesi'ne, yürütmenin durdurulması için dava açıldı. Çarşamba Ovası, Bakanlar Kurulu kararı ile tarımsal SİT Alanı niteliğinde olmasına rağmen günde 630 ton tarımsal-ormansal yakıtın yakılacağı alanda günde 38 ton kül bacadan doğaya  salınacak. Uzmanlara göre yılda 230 bin ton tarımsal atık depolacanacak santral, yeterli yakıt bulabilmek için 'çevre ülkelerin her türlü riski  taşıyan çöplerini de Çarşamba'ya getirecek' ve yakıt olarak kullanacak. Bu atıklar ovaya haşerat yayılma riskinin yanı sıra, akciğer  hastalıklarını da tetikleyecek.

ERHAN USTA BİYOKÜTLE SANTRAL SAMSUN ÇARŞAMBA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÇARŞAMBA HAVALİMANI'NI 1 MİLYON 392 BİN 586 KİŞİ KULLANDI
ÇARŞAMBA HAVALİMANI'NI 1 MİLYON 392 BİN 586 KİŞİ KULLANDI
SAMSUN’DA  YUVA ISITAN YARDIM
SAMSUN’DA YUVA ISITAN YARDIM