Advert

ODA BAŞKANLARINDAN ORTAK AÇIKLAMA “SANTRAL İSTEMİYORUZ”

Terme, Ayvacık ve Salıpazarı Ziraat Odası Başkanları Çarşamba Eğercili Mahallesi’ne yapılacak olan Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili ortak basın açıklaması yaptı.

ODA BAŞKANLARINDAN ORTAK AÇIKLAMA “SANTRAL İSTEMİYORUZ”
ODA BAŞKANLARINDAN ORTAK AÇIKLAMA “SANTRAL İSTEMİYORUZ” HABERSAL.NET

Terme, Ayvacık ve Salıpazarı Ziraat Odası Başkanları Çarşamba Eğercili Mahallesi’ne yapılacak olan Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili ortak basın açıklaması yaptı.

Oda başkanları adına basın açıklamasını yapan Salıpazarı Ziraat Odası Başkanı Zafer Ersoy şunları dile getirdi:

“Ülkemizin ve şehrimizin Allah vergisi iki büyük delta ovasından bir tanesi olan Çarşamba Ovası binlerce köylü vatandaşımızın hem vatanı hem de geçim kaynağıdır. Önceki yıllarda sahipsiz görülen ovamıza tarımsal yatırımların dışında birçok kirlilik yaratacak enerji üretim tesisi yapılmak istenmiştir. Ovamızın ve köylülerimizin, şehrimizin ihtiyacı kirlilik yaratacak tesis değil, üretimi arttıracak yatırımlar ve devlet teşvikleridir.

Bugün ovamıza yapılması düşünülen tesis bir firma yararın enerji üretecek ve kirliliğini bizlere bırakacaktır. Tesis, orman ürünlerini, anızlarımızı, fındık züruflarını, hayvansal atıkları ve plastik atıklarını, araba lastiklerini, çöpleri yakarak enerji üretecek bir tesistir. Bu tesisin çalışması için gereken su Abdal Irmak’ından alınacak ve kirlenen su tekrar Abdal Irmak’ına kaynar halde verilecek, balıklar ve canlılar ölecektir. Abdal ırmağının kirlenen suyundan çeltik üretenler bu zehirli pirinci kime satacaklardır?

Bu santral ve dünyadaki örneklerine baktığımızda, santralin yakınında yaşayan insanlarda kanser, hayvanlarda ve insanlarda kısırlık, düşük ve sakat doğumlar, kronik astım başta olmak üzere kamu sağlığını bozan, olumsuz etkileyen birçok hastalık türüne rastlanmaktadır.

Firma, üreteceği her kilowatt için devletten 65 kuruş para kazanacak, kirlilik, hastalık, sorunlar yanımıza kar kalacaktır. Tesisin bacasından çıkacak gazlar, Samsun'un içme suyunu sağlayan Çakmak Barajına ve Tekkeköy'deki içme suyu arıtma tesisine zarar verecek sadece tarım değil, Samsun halkının sağlığı da tehlikeye girecektir.

Biz bu oyunu, daha evvel Tekkeköy'de kurulan Mobil Santral'de yaşadık ve bozduk. Rant uğruna, köylümüzün ve hemşerimizin sağlığını bozacak, çocuklarımızın geleceğini karartacak, hastalıklı bir nesil yaratacak, Samsun halkını içme suyundan mahrum bırakacak, yer altı sularını kirletecek bu tesise nasıl izin verilebilir? Bu tesise izin verenlerin ve "zararı yoktur" diyenlerin hiçbirisi bu çevrede yaşamamaktadır. Acaba kendileri burada yaşasa aynı kararı verebilirler mi?”

çarşamba ziraat odaları biyokütle santral
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÇARŞAMBA HAVALİMANI'NI 1 MİLYON 392 BİN 586 KİŞİ KULLANDI
ÇARŞAMBA HAVALİMANI'NI 1 MİLYON 392 BİN 586 KİŞİ KULLANDI
SAMSUN’DA  YUVA ISITAN YARDIM
SAMSUN’DA YUVA ISITAN YARDIM