Advert

SALIPAZARI VE TERME İÇİN KANUN TEKLİFİ “BORÇLAR FAİZSİZ ERTELENSİN”

Son sel felaketinde ağır kayıpların yaşandığı Salıpazarı ve Terme ilçeleri için bir kanun teklifi hazırlayan CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, bu iki ilçedeki çiftçilerin selden kaynaklı tüm zararının hazine tarafından karşılanmasını, çiftçilerin banka ve kredi borçlarının faizsiz olarak bir yıl ertelenmesini istedi.

SALIPAZARI VE TERME İÇİN KANUN TEKLİFİ “BORÇLAR FAİZSİZ ERTELENSİN”
SALIPAZARI VE TERME İÇİN KANUN TEKLİFİ “BORÇLAR FAİZSİZ ERTELENSİN” HABERSAL.NET

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, son sel felaketinde büyük hasarın oluştuğu Salıpazarı ve Terme ilçelerindeki çiftçilerin yaralarını saracak kanun teklifini hazırlayarak, Meclis Başkanlığına sundu. Hancıoğlu'nun, "Tabii Afetlerden Zarar Gören Çiftçilere Yapılacak Yardımlar Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi" yasalaşırsa, Salıpazarı ve Terme ilçelerinde, tarım sigortası yaptırıp yaptırmadıklarına bakılmaksızın, selden zarar gören çiftçilerin tüm zararı Hazine tarafından karşılanacak, bankalara ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan bütün borçlar, faizsiz olarak bir süreyle ertelenecek.

FINDIKTA YÜZDE 70 ORANINDA KAYIP VAR

CHP'li Hancıoğlu, ilk belirlemelere göre özellikle hasat dönemindeki fındıkta kayıp düzeyinin yüzde 70'lere ulaştığını vurguladı. Salıpazarı ve Terme'de, selin yarattığı fiziki hasarın giderilmesi çalışmaları yürütülse de söz konusu ilçedeki çiftçilerin yaşadıkları mağduriyetin tam anlamıyla giderilemeyeceğinin görüldüğünü kaydeden Hancıoğlu, “Üreticilerimizin, kayıplarını telafi edebilmeleri, geçimlerini sağlayabilmeleri ve üretim faaliyetlerine devam edebilmelerinin tek yolu, oluşan zararın tamamının kamu erki tarafından nakdi olarak tazminidir" dedi. Hancıoğlu bu nedenlerden ötürü Salıpazarı ve Terme ilçelerinde yaşanan sel felaketinde, ürünü, arazisi ve tarım araç ve gereçleri zarar gören üreticilerin, tarım sigortası yaptırıp yaptırmadıklarına bakılmaksızın tüm kayıplarının karşılanması gerektiğini ifade etti.

 

chp samsun neslihan hancıoğlu salıpazarı kanun teklifi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÇARŞAMBA HAVALİMANI'NI 1 MİLYON 392 BİN 586 KİŞİ KULLANDI
ÇARŞAMBA HAVALİMANI'NI 1 MİLYON 392 BİN 586 KİŞİ KULLANDI
SAMSUN’DA  YUVA ISITAN YARDIM
SAMSUN’DA YUVA ISITAN YARDIM