Advert

BAŞKAN KUZU’DAN BASIN BAYRAMI MESAJI

Çarşamba Gazeteciler Cemiyet Başkanı Sait Kuzu, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

BAŞKAN KUZU’DAN BASIN BAYRAMI MESAJI
BAŞKAN KUZU’DAN BASIN BAYRAMI MESAJI HABERSAL.NET

Başkan Kuzu yayımladığı mesajında,"Demokratik kültürün ayrılmaz bir parçası olan basın kuruluşlarımızın; etik değerlere ve hukuka uygun, tarafsızlık içinde, doğru haber yapması, kişi haklarına ve özel hayata saygılı, toplumun hassasiyetlerine özen gösteren bir şekilde görev yapması demokrasimiz ve gazetecilik mesleğinin saygınlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Basın; toplumsal gelişme ve bilinçlenmeye önemli katkılar sağlamaktadır. Basın çalışanları 365 gün, aralıksız yerine getirdikleri bu önemli görevlerin yanı sıra, milletimizin yaşadığı olağanüstü dönemlerde de önemli vazifeler üstlenmişlerdir. Bu manada, ülkemizde yaşan son hadiselerde, Milletimizi doğru bir şekilde bilgilendirerek demokrasi ve basın tarihimizde önemli bir görevi daha yerine getirmişlerdir" denildi.

 "Yerel ve ulusal basın kuruluşlarımız; Ülkemizin birlik ve beraberliğine, devletimizin bekasına, milli iradeye ve demokrasimize kasteden darbe girişimine karşı dik duruş sergileyerek, milletten ve demokrasiden yana kesin bir tutum almışlardır. Halkımızın anında ve doğru bir şekilde bilgilendirilmesini sağlamışlardır. Basınımızın bu basiretli tutumu takdire şayandır.

Ancak bu basiretli duruşun yanında unutulmaması gereken önemli bir hususta özellikle yerel basınımız çok ciddi sıkıntılar yaşamasıdır.

Son yıllarda kamu ihale kanunundaki değişiklikler yerel basını olumsuz yönde etkilemiştir. Resmi ihalelerin son yıllarda yerel gazetelerde yayınlanma oranlarındaki düşüş özellikle ekonomik olarak yerel basının kan kaybetmesine yol açmıştır. Gazetelerden 'vergi borcu yoktur' yazısı istenmesi ve alacaklarının vergiden kesilmesi yerel gazeteleri ayrıca güç duruma düşürmüştür.

Bu duygu ve düşüncelerle basında sansürün kaldırılışının  yıl dönümünde ebediyete göçmüş tüm basın emekçilerini saygıyla anıyor, fikir işçisi tüm basın çalışanlarının, '24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı'nı en içten dileklerimizle kutluyoruz" ifadeleri kullanıldı

çarşamba gazeteciler cemiyeti basın bayramı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TARIM FUARINA ÇARŞAMBA DAMGASI
TARIM FUARINA ÇARŞAMBA DAMGASI
Başkan Akgül Gaziler Günü'nü kutladı
Başkan Akgül Gaziler Günü'nü kutladı