Advert

ZİRAAT ODASI BAŞKANLARI, TMO FINDIK ALMALIDIR

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Tütüncü, fındık üreticisinin birçok sorunla karşı karşıya kaldığını belirterek, fındık alımı konusunda TMO'nun etkin rol alması gerektiğini piyasayı sömürüye karşı korumak zorunda olduğu dile getirdi.

ZİRAAT ODASI BAŞKANLARI, TMO FINDIK ALMALIDIR
ZİRAAT ODASI BAŞKANLARI, TMO FINDIK ALMALIDIR HABERSAL.NET

Samsun Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu'nun düzenlediği program ile, ziraat odaları başkanları ve meclis üyeleri Ihlamur Kafe'de bir araya geldi. Buluşmada hasat zamanı yaklaşan ve bölgenin en önemli tarım ürünlerinden olan fındık konusunda değerlendirmeler yapıldı.

FINDIKTA EN ÖNEMLİ ÜLKE TÜRKİYE

Bilindiği gibi fındıkta en önemli ülke Türkiye’dir. Karadeniz Bölgemizde 700 bin hektar alanda dünya fındık üretiminin yüzde 70’i yapılmaktadır. Yıllara göre değişmekle birlikte ortalama kabuklu fındık üretimimiz 550 bin ton dolaylarındadır. Bu üretim için Karadeniz Bölgemizde 400 bin ailemiz doğrudan çalışmaktadır. On binlerce aile ise fındık nakliyesi, işlenmesi, ticareti, işçiliğinden, yüzbinlerce esnaf ailesi de fındığın sağladığı ekonomik değerden faydalanarak geçimini sağlamaktadır. Bu kadar ailenin işi de aşı da fındıktır. Karadeniz bölgesinde fındık hayattır

FINDIK FİYATI ÇOK ÖNEMLİ

Fındıkta fiyatın tatmin edici olması üreticimiz açısından çok önemlidir. Çünkü, fındıkta verimliliğin düşük olması da maliyetlerimizi artırmakta, üreticimizin gelirin çok yetersiz kalmasına neden olmaktadır. Budama, gübreleme, fındık altı temizliği gibi kültürel işlemlerin yanı sıra özellikle Doğu Karadeniz Bölgemizdeki yaşlı fındık bahçelerinin çiftçimize verilecek destekle kademeli olarak yenilenmesi verimlilik açısından zorunlu görünüyor. Aksi takdirde dekarda fındık veriminin ABD’de 290 kilograma kadar ulaştığı, bizdeki verimin 95-100 kilogramda kaldığı, özellikle Doğu Karadeniz Bölgemizde 70 kilogramlara kadar indiği bir ortamda üreticimizin geçimini yeterli bir fiyat olmadan sağlamasına imkan yoktur. Burada Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) önem taşımaktadır.

TMO ALIM YAPMALITMO,

Bu yıl ve sonraki yıllarda da alım yaparak piyasada olmalıdır. Yüzbinlerce fındık üreticisinin tek güvencesi bu olacaktır. Ofis, yapacağı alımlarda üretici maliyetlerini de göz önünde bulundurarak bir fiyat belirlemelidir. Bu yaklaşım, fındık üreticimizin “ortak paydaşı” olarak gördüğümüz borsa ve ihracatçılarımızı da tekelci firmaya karşı koruyacak, sömürülmelerini önleyecektir.

ziraat odası tmo fındık tzob
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TARIM FUARINA ÇARŞAMBA DAMGASI
TARIM FUARINA ÇARŞAMBA DAMGASI
Başkan Akgül Gaziler Günü'nü kutladı
Başkan Akgül Gaziler Günü'nü kutladı