Advert

SAMSUN'DA YENİ PARTİ 'KULİSLERİ'

Eski Bakan Babacan ve 11. Cumhurbaşkanı Gül'ün planladıkları yeni parti girişiminde, 'adının Huzur Partisi' olacağı konuşulurken, Samsun'da partinin alt yapı kulisleri de başladı.

SAMSUN'DA YENİ PARTİ 'KULİSLERİ'
SAMSUN'DA YENİ PARTİ 'KULİSLERİ' HABERSAL.NET

Eski Bakan Ali Babacan ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yeni parti girişiminin yol haritası ve teşkilatlanma çalışmaları başlıyor. AK Parti içinde küskünler, fabrika ayarlarından uzaklaştığını düşünenler, trenden indirilenler, farklı sağ partilerden gelip de dışlananlar ve AK Parti'nin geleceğinden umutsuz olanlara 'çember harekatı' yaygınlaştı.

Siyaset kulislerinde, Babacan ve Gül’ün, Cumhurbaşkanlığı seçimlerini hedefler biçimde oluşturmayı  planladığı yeni partinin adının "Huzur Partisi" olması yönünde çalışmalar sürüyor. Partinin taban hareketi için ise farklı sağ partilerin tabanlarından eski yöneticilerin yanı sıra, AK Parti içindeki 'rahatsızlık duyanları' ön palana çıkarma hedefleniyor. Bu bağlamda Samsun'da da bazı kulis çalışmaları başladı. Bazı siyasi isimler Ankara'ya çağrıldı ve gözlerden uzak görüşüldüğü iddiaları her geçen gün artıyor.

HAREKET İÇİNDE ESKİ BİR İL BAŞKANI DA VAR

AK Parti içinde bildik isimlerin yanı sıra, önceki ve son seçimlerde aday yapılmayan belediye başkanları ve eski yöneticilerden bazı isimlerle de irtibat kuruldu. Samsun'da da bazı isimler şimdiden 'yeni partinin yönetim için' görüşmelerini yapıyor. AK Parti'nin eski bir il başkanlarından da harekete şu an için gizli destek verenler var. Geçen hafta Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de görüşen Ali Babacan'ın, Erdoğan'a rest çekerek "dönüşü olmayan bir yola" girmesinin ardından, yeni parti kurma çalışmalarını hızlandırırken, MHP kanadından da bazı isimlere yeni partinin, il ve ilçe yönetimlerinde yer verilmesi planlanıyor. Samsun'da Ahmlet Davutoğlu'nun parti kurma çalışmaları için yaptığı çağrının ise çok olumlu yanıt bulmadığı ifade ediliyor. Hatta Davutoğlu hamlesinin 'Erdoğan' tarafından parti içi muhalefeti ortaya çıkarmak için yapıladığı inancı oldukça yüksek  sesle dillendiriliyor.

SAMSUN'DAN YENİ PARTİ'YE GÖZ KIRPAN VEKİL VAR MI?

Bu arada, yeni partinin kurulması çalışmaları sonrası AK Parti'den kopabilecek milletvekillerine sıkı markaj yapmaya çalıştığı öne sürülen Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, il il milletvekilleriyle görüşerek, 'sorunlarını dinleyip', parti çatısında tutmaya çalışırken, Ankara kulislerinde yeni partiye gidebilecek vekiller arasında, Samsun vekillerinden de bir ya da iki isim olabileceği 'göz kırptığı' kulislerde konuşuluyor. Bu isimler konusunda netlik olmasa da 'Samsun'daki çalışmaların' alt yapısında da özellikle bir vekilin olduğu iddia ediliyor. Ancak, hiç bir milletvekili şu an için 'yeni parti'yle ilgili yorum yapmaya yaklaşmıyor.

HEDEF CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ YA DA REFERANDUM

Babacan'ın hayata geçirmeye çalıştığı modelde Millet İttifakı'nın da desteğiyle seçim tarihine göre belirlenecek bir isim Cumhurbaşkanı adayı olacak ve AK Parti içerisinden kopan oluşum ile diğer muhalefet bu ismi destekleyecek. Bu dönemde ilk hedef hükümet sisteminin güncellenmesi olacak. Yeni oluşum, iki yıl içerisinde tarafsız, yetkileri azaltılmış bir Cumhurbaşkanı modelini Meclis’e getirecek ve buradan geçirmeye çalışacak. Olmazsa referandum seçeneği masaya yatırılacak.

Samsun Bağımsız Mellitvekili Erhan Usta da, eski Bakan Ali Babacan'ın yakın bir isim olarak biliniyor. Babacan'ın kuracağı yeni partiye geçebileceği kulislerde çok sık konuşuluyor.

yeni parti ali babacan abdullah gül samsun
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TARIM FUARINA ÇARŞAMBA DAMGASI
TARIM FUARINA ÇARŞAMBA DAMGASI
Başkan Akgül Gaziler Günü'nü kutladı
Başkan Akgül Gaziler Günü'nü kutladı