Advert

MUAMMER AYDEMİR: KİVİ BÜYÜK UMUT

Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, ilçede kivi meyvesinden çok iyi verim alındığını, çiftçilere fındık bahçelerini söküp kivi dikmelerini önerdiğini söyledi.

MUAMMER AYDEMİR: KİVİ BÜYÜK UMUT
MUAMMER AYDEMİR: KİVİ BÜYÜK UMUT HABERSAL.NET

Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, “Arazimizde kivi çok güzel tuttu ve ben çiftçimize fındık bahçelerini söküp kivi dikmelerini öneriyorum" dedi.

YARALAR SARILMALI 

Geçtiğimiz günlerde Karadeniz’de etkili olan yağıştan Çarşamba’nın da fazlasıyla etkilendiğini söyleyen  Aydemir, “Çiftçilerimizin arazileri sular altında kaldı. 2017 yılında yaşanan sel felaketinden sonra halen yaralarını saramamış olan çiftçilerimiz tarımdan bıkmış duruma geldi. Şu anda fındıkta yüzde 30’lara varan kayıp meydana geldi. İnşallah devletimiz çiftçilerimizin yaralarının sarılması için elinden gelen gayreti gösterecek. Devlet Su İşleri’nin (DSİ) su kanallarının temizlenmesi konusunda biraz gevşek davrandığını düşünüyorum. Çiftçilerin de bu kanalların durumunu takip etmesi gerekiyor" diye konuştu.

KİVİYE RAĞBET VAR 

Çarşamba Ovası’nda yetişen kividen, fındığa göre çok daha iyi verim alındığını söyleyen Aydemir, “Bizim öncelikle doğru pazarı bulmamız gerekiyor. Bir ürün para ettiği zaman bizim çiftçimiz onu en iyi şekilde yetiştirir. Arazimizde kivi çok güzel tuttu ve ben çiftçimize fındık bahçelerini söküp kivi dikmelerini öneriyorum. Kivi, fındığa göre daha fazla gelir edilen bir ürün ve talep de çok” dedi.

İHRACAT YAPMALIYIZ

En büyük hayalinin, Çarşamba’da yetişen ürünlerin ihraç edilmesi olduğunu belirten Aydemir, “Çarşamba’da tarımsal üretim istenilen seviyede değil. Yoğun yağışlar olduğu için çiftçilerimiz sebze ekmekten vazgeçmeye başladı. Bizim ihracata yönelik tarım yapmamız lazım. Öncelikle planlı üretim yapmamız ve sözleşmeli tarıma geçilmesi lazım. Bunun için de Samsun Büyükşehir Belediyesi, Çarşamba Belediyesi ve diğer belediyelerle bir araya gelip toplantılar yapıp, karar vermemiz lazım” diye konuştu.

 

çarşamba ziraat odası muammer aydemir kivi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TARIM FUARINA ÇARŞAMBA DAMGASI
TARIM FUARINA ÇARŞAMBA DAMGASI
Başkan Akgül Gaziler Günü'nü kutladı
Başkan Akgül Gaziler Günü'nü kutladı