Advert

DEVLET OKULLARINDA PARA MI ALINIYOR?

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, 2019-2020 eğitim öğretim dönemi için başlayan kayıtlar için velilerden para istendiğini iddia etti

DEVLET OKULLARINDA PARA MI ALINIYOR?
DEVLET OKULLARINDA PARA MI ALINIYOR? HABERSAL.NET

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, 2019-2020 eğitim öğretim dönemi için başlayan kayıtlar için velilerden gelen şikâyetlerde, öğrencilerin bazı okullara kayıt edilmesi ve öğretmen seçmesinde velilerden para istendiği ödeme güçlüğü olanların taleplerinin yerine getirilmediği, başka öğretmen ve okula yönlendirildiği konusunda şikâyet alındığını dile getirdi. Zeybek, "Devlet tarafından parasız olarak verilmesi gereken eğitim, çeşitli adlar altında alınan ücretlerle paralıya dönüştürülmesin! Milli Eğitim Bakanlığımızın, öğretmenlerimizin yetiştirilmesinde gerekli duyarlılıkla ve hizmet içi eğitimle eksiklilerin giderilmesi gerekmektedir" dedi.

VELİLER MECBUR BIRAKILAMAZ

 Zeybek, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Bakanlık yetkililerini, sorumluları uyarıyorum! Gerekli tedbirleri zamanında alarak ve okul yöneticilerine gerekli uyarıları yaparak mağduriyetler yaratılmadan çözümler bulunmalıdır. İlkokula başlarken öğretmen seçiminde aldığımız duyumlara göre 2000 ( iki bin TL) ile 5000 ( beş bin TL) arasında rakamlar ifade edilirken, okul seçiminde bu rakamların üzeri konuşulmaktadır. Buralarda toplanan paralar nerelerde kullanılmaktadır. Yasal olmayan yollarla toplanan paralar farklı kaynaklara akıtılabileceği gibi kişisel suiistimallere de neden olabilir. Milli Eğitim Bakanlığı okulların her türlü ihtiyacını karşılamalı, okul yöneticileri de öğrenciyi müşteri gibi görme anlayışından vazgeçmelidir. Okullar ticaret hane değildir. Okullarda para toplama olayına son verilmeli ve para ile kayıt yapan, öğretmen seçiminde para alan okul yöneticileri hakkında yasal işlem mutlaka yapılmalıdır. Zorluklar içerisinde çocuğunu okula gönderen velilere gerekli kolaylıklar sağlanmalıdır. Eğitime yapılan yatırım; ülke ekonomisine, gelişmesine ve geleceğine yapılan en büyük yatırımdır."

 

KEMAL ZEYBEK CHP DEVLET OKULU
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TARIM FUARINA ÇARŞAMBA DAMGASI
TARIM FUARINA ÇARŞAMBA DAMGASI
Başkan Akgül Gaziler Günü'nü kutladı
Başkan Akgül Gaziler Günü'nü kutladı