Advert

ERHAN USTA FINDIKTAN SONRA ÇELTİĞE EL ATTI

MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta: "Toprak Mahsulleri Ofisi ve tarım kredi kooperatifleri alıcı olarak piyasaya girmediği için 3,50 liradan başlayan çeltiğin alım fiyatları 2,20 liraya kadar düştü"

ERHAN USTA FINDIKTAN SONRA ÇELTİĞE EL ATTI
ERHAN USTA FINDIKTAN SONRA ÇELTİĞE EL ATTI habersal.net

MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta, çeltik fiyatlarındaki düşüşe dikkati çekerek, Toprak Mahsulleri Ofisi ve yerine göre tarım kredi kooperatiflerinin alıcı olarak piyasaya müdahale etmesi gerektiğini savundu.

Havza ilçesinde çeşitli ziyaretlerde bulunan Usta, çeltik fiyatlarına ilişkin açıklama yaptı.

Usta, Samsun'un önemli tarım ürünlerinden birinin çeltik olduğunu belirtti.

Çeltikte fiyat bakımında önemli sıkıntı yaşandığını dile getiren Usta, şunları kaydetti:

"Toprak Mahsulleri Ofisi ve tarım kredi kooperatifleri alıcı olarak piyasaya girmediği için 3,50 liradan başlayan çeltiğin alım fiyatları 2,20 liraya kadar düştü. Toprak Mahsulleri Ofisi ve yerine göre tarım kredi kooperatiflerinin alıcı olarak piyasaya girmesi lazım. Çeltik fiyatı bu kadar düşmüşken markete gidiyorsunuz pirinç fiyatlarında çok büyük bir fiyat artışı olduğunu görüyorsunuz. Çiftçinin mağduriyetinin önlenmesi açısından buradan hükümete bir çağrıda bulunmak istiyorum."

Usta, benzer sıkıntının daha önce fındıkta yaşandığını ve mecliste verdikleri önergeyle kamuoyunun dikkatini bu konuya çektiklerini hatırlatarak, şunları ifade etti:

"Gecikmeli de  olsa geçen yıla göre iki ay gecikmeli de olsa en azından TMO'nun piyasaya gireceği söylendi ve fiyat çok tatminkar olmasa da 14 lira fiyat verilerek kısmen mağduriyetin önüne geçilmiş oldu. Şimdi benzer bir şeyi hemen burada da bekliyoruz.  Çeltik üreticisi zor durumda, sıkıntılı durumda. Bu büyük ihtimal, Samsun'a has değil. Samsun dışındaki üreticilerin de benzer  durumda olduğunu düşünüyorum. Bakanlığın bir an evvel devreye girerek üreticinin bu mağduriyetini gidermesini Milliyetçi Hareket Partisi olarak bekliyoruz."

samsun mhp erhan usta çeltik tmo
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TARIM FUARINA ÇARŞAMBA DAMGASI
TARIM FUARINA ÇARŞAMBA DAMGASI
Başkan Akgül Gaziler Günü'nü kutladı
Başkan Akgül Gaziler Günü'nü kutladı