Muhtarlık kaldırılacak, tek pusula olacak! İşte yeni sistem...

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin geçtiğimiz günlerde yaptığı 'Büyükşehir' açıklaması sonrasında parti kurmaylarının harekete geçtiği belirtildi. Çalışmalarda büyükşehirlerde muhtarlık görevinin de kaldırılması planlanıyor.

Muhtarlık kaldırılacak, tek pusula olacak! İşte yeni sistem...
Muhtarlık kaldırılacak, tek pusula olacak! İşte yeni sistem... habersal.net

Seçim sonuçları sonrasında birçok şehirde belediye başkanlığının başka partiden, belediye meclisinin ise başka bir partiden olması nedeniyle yaşanabilecek sıkıntılar konusunda tartışmalar devam ederken, MHP lideri Devlet Bahçeli de geçtiğimiz günlerde yeni sistem önerisinde bulunmuştu. Bahçeli konuyla ilgili 'Büyükşehirleri seçelim, o da ilçe belediye başkanlarını seçsin” teklifinde bulunmuş, AK Parti de teklife sıcak yaklaşmıştı. AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, MHP liderine önerisiyle ilgili “Sayın Bahçeli, kamu hizmetinin daha iyi verilmesi ve büyükşehir belediye başkanı ile ilçe belediye başkanı arasında, hizmet etme çalışmalarını, çabalarını sekteye uğratacak siyasal farklılıkların olmaması için, bu değerlendirmeyi yaptığı kanaatindeyim. Sayın Bahçeli, bir öneride bulundu. Bu çok kıymetlidir. Buna ilişkin çalışmalar yapılabilir ama bunlar ortak mutabakat ile yapılır.' demişti. 

MHP kurmaylarının, Bahçeli'nin açıklamaları üzerine harekete geçtiği ve daha önce AK Parti'nin de üzerinde çalıştığı büyükşehirler dışında kalan bazı illerin 'Bütünşehir' kapsamına alınmasını kapsayan taslak ile birlikte hazırlayacakları taslağı TBMM'ye getireceği ifade edildi.

TEK PUSULA

MHP kurmaylarının çalışmalarına göre, 30 büyükşehirde belediye başkan adayı ekibi ile birlikte seçime girecek. Oy pusulasısında büyükşehir belediye başkan adayının altında ilçe belediyelerinin başkan adaylarının da adı yazacak. Bu sayede başkan seçimi tek bir pusulada gerçekleştirilebilecek. Öte yandan MHP tarafından hazırlanacak 'Büyükşehir' yasasıyla beraber özellikle ilçe belediyelerinin yetkilerinin yeniden düzenleneceği, bu kapsamda da ilçe belediyelerinin yetkilerinin arttırılacağı söyleniyor.

MUHTARLIĞA SON 

MHP'nin çalışmasında, büyükşehirlerdeki muhtarlıkların da kaldırılması söz konusu olurken, büyükşehirlerde muhtarların eskisi kadar etkin olmaması gerekçesiyle bir düzenleme yapılacağı iddia ediliyor. MHP'nin kurmaylarının ortaya koyacağı çalışmanın AK Parti kurmayları ile birlikte inceleneceği ve iki partinin birlikte bir görüşe varacağı, ardından da Büyükşehir tasarısının Kasım ayı içerisinde TBMM'ye getirilmesi bekleniyor.


 

MHP BAHÇELİ YENİ SİSTEM MUHTARLIK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TARIM FUARINA ÇARŞAMBA DAMGASI
TARIM FUARINA ÇARŞAMBA DAMGASI
Başkan Akgül Gaziler Günü'nü kutladı
Başkan Akgül Gaziler Günü'nü kutladı