Reklamı Geç
Advert

UZMAN ERBAŞ ALIMI DEVAM EDİYOR

Jandarma Genel Komutanlığı Uzman Erbaş alımı ilanları açıldı. Uzman Erbaş alımı başvuru şartları nelerdir? Başvuru nasıl yapılır? Uzman Erbaş alımı için son başvuru tarihi ne zaman

UZMAN ERBAŞ ALIMI DEVAM EDİYOR
UZMAN ERBAŞ ALIMI DEVAM EDİYOR habersal.net

Jandarma Uzman Erbaş alımı 2018 başladı. Peki uzman erbaşı başvuru şartları neler? Jandarma Genel Komutanlığı'ndan yapılan ilana göre; , 8-29 Kasım 2018 tarihleri arasında internet üzerine yapılacak başvurular sonucu uzman erbaş alınacağı duyuruldu. Peki, başvuru şartları neler, uzman erbaşların görevleri nelerdir? Nasıl başvuru yapılır? Başvurular, 08 Kasım-29 Kasım 2018 tarihleri arasında internet üzerinden yapılacaktır. Başvuruların başlama ve bitiş saatleri alım yapılacak uzman erbaş branşları, alım şartları ve diğer detaylar www.jandarma.gov.tr www.jsga.edu.tr ve www.dpb.gov.tr adreslerinde yer alan Jandarma Genel Komutanlığı Sözleşmeli Uzman Erbaş Başvuru Kılavuzu'nda (2018-2) belirtilmiştir.

UZMAN ERBAŞ ALIMI BAŞVURULARI NE ZAMAN- SON GÜN TARİHİ

Jandarma uzman erbaşı olmabilmek için başvuru tarihleri şöyle; 08 Kasım-29 Kasım 2018 tarihleri arasında internet üzerinden yapılacaktır. www.jandarma.gov.tr www.jsga.edu.tr ve www.dpb.gov.tr adreslerinde yer alan klavuza bakarak öğrenebilirsiniz.

UZMAN ERBAŞ ALIM BAŞVURU ŞARTLARI

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak,
- En az ortaokul/ilköğretim (8 Yıllık) mezunu olmak,

- Nüfus kaydına göre 01 Ocak 2018 tarihi itibarıyla yirmi (20) yaşından gün almış olmak ve yirmi yedi (27) yaşını bitirmemiş olmak [01 Ocak 1991 (dahil) - 01 Ocak 1999 (dahil) tarihleri arasında doğanlar]

- Askerlik hizmetini yapma şartı aranmamaktadır. Ancak, askerlik hizmetini yapmakta iken müracaat edenler için Birlik Komutanlıklarınca düzenlenen Tablo-2'deki Nitelik Belgesinden 80 puan ve üzeri not almış olmak.

- Askerlik hizmetini yapmakta iken 'Askerliğe elverişli değildir' raporu alarak terhis edilmemiş olmak,

e. Askerlik hizmetini yapmış olan adaylar için müracaat tarihinin ilk günü itibariyle, terhisinin üzerinden beş yıldan fazla süre geçmemiş olmak (08 Kasım 2013 tarihi ve sonrasında terhis olmak.)

-Müracaat edecek adayların hem yirmi yedi (27) yaşını bitirmemiş olması, hem de terhisinin üzerinden beş (5) yıldan fazla süre geçmemiş olmak,

- Sözleşmeli erbaş ve erlerden en az üç yıl görev yapmış, müteakip sözleşme süreleri içerisinde ve 01 Ocak 2018 tarihi itibari ile yirmi dokuz (29) yaşını bitirmemiş olmak, (01 Ocak 1989 [dahil] - 01 Ocak 1999 [dahil] tarihleri arasında doğanlar)

-Sözleşmeli erbaş ve er olarak halen görev yapanların, üç yılını doldurmuş ve müteakip dönem için sözleşme imzalamış olması gerekmektedir. Adaylar gelirken ilk sözleşme tarihi, sözleşme bitim tarihi ve yeni sözleşme tarihini gösterir belgeyi yanında getireceklerdir.

Sözleşmeli erbaş ve erlerden uzman erbaşlığa geçenlerin sözleşmeleri kendiliğinden son bulur. Uzman erbaş olarak atananlar atandığı eğitim birliğine doğrudan katılmak zorundadır.

Üç yılını doldurmuş, ancak müteakip dönem için sözleşmesini yenilemeyenlerin müracaatları diğer adaylar ile birlikte aynı şartlarda (27 yaş ve diğer şartlar) kabul edilebilecektir.

Üç yılını doldurmadan tek taraflı sözleşmesi feshedilmiş ya da ayrılmış olanların müracaatları kabul edilmeyecektir.

- Seçme sınavlarını başarı ile geçmek, sevk edilecekleri hastanelerden TSK, Jandarma ve Sahil Güvenlik K.lığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine uygun olarak "Uzman Erbaş Olur " kayıtlı sağlık raporu almış olmak,

- En az 164 cm ve en fazla 210 cm boyunda olmak koşuluyla, kilosu Tablo-1'de BoyKilo Tablosunda oranları belirtilen değerler içerisinde bulunmak. (Boy uzunluğu çıplak ayakla, ağırlık ise spor şortu/eşofman ile ölçülür.)

- Askeri öğrencilikle ilişiği kesilmemiş olmak, Türk Silahlı Kuvvetlerinde, J.Gn.K.lığında ve Sahil Güvenlik K.lığında daha önce subay, astsubay, uzman jandarma veya uzman erbaş olarak istihdam edilmemiş olmak,

-Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.(Güvenlik soruşturması için adayların Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde kayıtlı olan adres bilgileri kullanılacaktır. Bu nedenle adayların halen ikamet ettiği güncel adres bilgileri, il/ilçe nüfus müdürlüklerince kullanılan Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde kayıtlı olması gerekir.)

- Verilen ceza, ertelense, seçenek yaptırımlara çevrilse, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilse veya affa uğrasa dahi; Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlar ile basit ve nitelikli zimmet, irtikâp, iftira, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, yalan yere tanıklık, yalan yere yemin, cürüm tasniî, ırza geçmek, sarkıntılık, kız, kadın veya erkek kaçırmak, fuhşiyata tahrik, gayri tabiî mukarenet, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçlar ile istimal ve istihlâk kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmî ihale ve alım ve satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma suçları ile askerlik hizmeti sırasında firar, amir veya üste fiilen taarruz, emre itaatsizlikte ısrar, üste hakaret, mukavemet, fesat, isyan suçlarından dolayı yahut 22/5/1930 tarihli ve 1632 sayılı Askerî Ceza Kanununun 148 inci maddesinde yazılı suçlardan mahkûm olmamak,

- Taksirli suçlar hariç olmak üzere diğer suçlardan adli veya askeri mahkemeler tarafından otuz günden daha fazla süreli hürriyeti bağlayıcı bir ceza ile mahkûm olmamak,

-Taksirli suçlar nedeniyle altı ay veya daha fazla süre ile hürriyeti bağlayıcı bir cezaya mahkûm olmamak.

-Türk Silahlı Kuvvetlerinin manevi şahsiyetine gölge düşürmemiş, askerliğin şeref ve haysiyeti ile bağdaşmayacak eylemlerde bulunmamış, tutum ve davranışları ile yasadışı siyasi, yıkıcı ve bölücü ideolojik görüşleri benimsememiş olmak.

-Vücut yapısı düzgün, her bakımdan sağlam ve fiziki görünüşü kusursuz olmak. (Göğüs kafesi ve omurgasında şekil bozukluğu bulunmamak, düz taban olmamak, vücudunun daimi açık yerlerinde, kol, ön kol ve el bölgesinde, baş-boyun bölgesinde, diz altında dövme bulunmamak, vücudunun herhangi bir yerinde kendine zarar verme işareti olan jilet, sigara yanığı izleri bulunmamak.) ö. Dilinde pelteklik, tutukluk ve kekemelik gibi konuşma özrü bulunmamak.
p. Yukarıdaki şartlara ilave olarak sözleşmeli uzman erbaş temini için başvuru kılavuzunda belirtilen özel şartları sağlamak.

 

UZMAN ERBAŞ GÖREVLERİ NELERDİR

Uzman Erbaşlar TSK’da kadro ile belirtilmiş görevleri yaparlar. Ancak kendilerine erbaşlara verilen görevlerinde verilebilmesi kanun olarak mümkündür. TSK her ne statüde( subay, astsubay, uzman erbaş, erbaş ve er) olursa olsun  personelini sınıflara ayırmaktadır. Bu sınıflar Piyade, Tankçı, Topçu, Hava Savunma, İkmal gibi sınıflardır. Yapacağınız görev ve alacağınız eğitim mensubu olduğunuz sınıfa göre değişir. Bu yüzden Uzman Erbaş olurken, sivil hayatınızda yaptığınız mesleği göz önünde bulunarak sınıf tercihi yapmanız hem sizin hem TSK’nın lehinedir. Mesela sivilde tamirciliğiniz varsa Bakım sınıfı seçin, elektronik ve haberleşme bilginiz varsa Muhabere sınıfını seçin veya yemekten anlıyorsanız İkmal sınıfı tercih edin. Bu kapsamda yapacağınız tercih sizin yapacağınız işide belirleyecektir. Kendinizi savaşçı ve Komando olarak görüyorsanız güçlü ve çevik iseniz gözünüz kapalı Piyade olun. Piyade görevlerinde hem daha fazla ücret alacaksınız hemde muharip gücü arttırmış olacaksınız. Uzman Erbaşlar için Personel ve Maliye sınıfı yoktur. Uzman Erbaşların sorumluluğu çok yüksek değildir. Astsubaylar kadar üzerinde zimmetli eşyaları da yoktur. Daha çok görev icra makamıdırlar.

Uzman Erbaşların satüsüne gelince;

Uzman Erbaşlar eğer askerliğini çavuş olarak yapmamışsa, Uzman Onbaşı olarak göreve başlarlar. Unutmadan hemen belirtelim ki Uzman Erbaş olmak için askerlik yapmış olmak şart değildir. Uzman Onbaşı ise erbaş çavuşun astıdır. Ancak bir sene sonra Lise mezunu ise ve amiri uygun görürse Uzman Çavuş olur ki bu rütbe astsubayın bir astıdır. O yüzden en az lise mezunu olarak başvurun veya çalışırken liseyi bitirin.

JANDARMA UZMAN ERBAŞ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TARIM FUARINA ÇARŞAMBA DAMGASI
TARIM FUARINA ÇARŞAMBA DAMGASI
Başkan Akgül Gaziler Günü'nü kutladı
Başkan Akgül Gaziler Günü'nü kutladı