AVCI “ÜRETİCİNİN AKLIYLA ALAY MI EDİYORSUNUZ”

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, fındık fiyatlarının açıklanmaması ile ilgili olarak açıklama yaparken, "Fındık üreticisinin aklıyla alay mı ediyorsunuz!" dedi.

AVCI “ÜRETİCİNİN AKLIYLA ALAY MI EDİYORSUNUZ”
AVCI “ÜRETİCİNİN AKLIYLA ALAY MI EDİYORSUNUZ” habersal.net

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı  fındık fiyatlarının açıklanmaması ile alakalı yaptığı açıklamada,  “Bundan bir ay önce Samsun Ziraat Odası Başkanları olarak Sayın Samsun Milletvekillerini ve Tarım Komisyonunda bulunan Aydın, Adıyaman, Mersin Milletvekillerini mecliste ziyaret ederek TMO’nun fındık fiyatlarını bir an önce açıklaması hususunda bilgi arzettik. Sunmuş olduğumuz raporlar doğrultusunda Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ve İyi Parti Milletvekilleri fındık ile ilgili taleplerimizi mecliste, yazılı ve görsel medyada gündeme getirdiler. Ancak iktidar partisi milletvekillerimizden şuana kadar fındık ile alakalı hiçbir açıklama yapılmaması bizleri ve çiftçilerimizi üzmüştür.

Neredeyse hasat bitmek üzere olmasına rağmen TMO’nun hala daha herhangi bir fiyat açıklamaması çiftçimizi zora sokmaktadır. Çiftçimiz Devletimizden beklentisi geçen yıl 2.85 dolardan almış olduğu fındığı bu yıl yine 2.85 dolardan almasını talep etmekteyiz. TMO her zaman fındık ile alakalı açıklamalarını çiftçinin elinden ürünü tefeciye gittikten sonra yapmaktadır. 

Gübre fiyatlarının, ilaç ve diğer girdilerin hesapları göz önüne alındığında gübre fiyatında yüzde yüzeli artış gözlemlenmektedir. Rekoltenin 2017 yılına göre 200.000 ton civarında eksik olmasına rağmen fındık fiyatları yine yabancı bir firmanın tekeline bırakılmıştır ve bu firmada hiçbir ticari ahlak gözetmeden 11.250 lira gibi maliyetinin de altında fiyat açıklamış ve bu açıklamaya karşılık hükümetin ilgili kurumlarından hiçbir yaptırım gücü kullanılmamıştır.

TMO 15.000 tl nin altında fiyat açıklaması kesinlikle kabul görmeyecektir. Maliyeti 12.000 tl olan fındığın şu an piyasa da maliyetinin üzerinden yani 12.000 tl den işlem görmesi hiçbir ticari ahlaka sığmamaktadır.Karadeniz bölgesi her zaman devletinin ,hükümetinin yanında olmuştur. Bugün de yanında olmaya devam etmektedir ama hükümetimiz gerekli çalışmaları yaparak TMO’yu devreye henüz sokmayarak Türk Çiftçisinin alın terini bir yabancı firmaya tabiri caizse peşkeş çekmiştir.

Ayvacık ilçemizde %87 oy oranı ile iktidar partisine ve Sayın Cumhurbaşkanımıza destek olmuştur. Ayvacıklının tek geçim kaynağı olan fındık ürününe sahip çıkılmasını istemesi de en doğal hakkıdır. Şayet birkaç gün içinde TMO devreye girerek fındık fiyatını açıklamaz ise ve fındığın hak ettiği değeri vermez ise Ayvacıklı çiftçi banka borçlarını ve piyasaya olan borçlarını arazisini satarak ödemek zorunda kalacaktır. Buda zaten çok göç veren Ayvacık ilçemizin daha fazla göç vermesine sebep olacaktır.

 

AYVACIK ZİRAAT ODASI FINDIK ERDAL AVCI
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TARIM FUARINA ÇARŞAMBA DAMGASI
TARIM FUARINA ÇARŞAMBA DAMGASI
Başkan Akgül Gaziler Günü'nü kutladı
Başkan Akgül Gaziler Günü'nü kutladı