Reklamı Geç
Advert

“SAĞLIKTA ŞİDDET”in çözümü polisiye tedbirler değildir.

CHP Samsun il Başkanı Dr.Mehmet Kundak jandarmanın hastanelerde güvenlik amaçlı görev yapmasını eleştirdi. "Çözüm bu değildir"dedi.

“SAĞLIKTA ŞİDDET”in çözümü polisiye tedbirler değildir.
“SAĞLIKTA ŞİDDET”in çözümü polisiye tedbirler değildir. habersal.net

CHP Samsun il Başkanı Dr.Mehmet Kundak yaptığı yazılı açıklamada;

Samsun’da pilot uygulama olarak başlatılan acil serviste Jandarma bulundurulması, sağlıkta şiddetin önlenmesi konusunda caydırıcı bir uygulama olabilir. Ancak meselenin asıl çözümü altta yatan nedenlerin ortadan kaldırılmasıyla mümkündür. 

AKP iktidarının büyük vaatlerle başlattığı sağlıkta dönüşüm geldiği bu noktada iflas etmiştir. Herkes istediği hastaneye gidebilecek, kuyruklar kalkacak gibi söylemler bugün; hastanelerde muayene için aylar öncesinden randevu almak, her adımda %200’e varan katkı – katılım payı ödemek noktasına gelmiştir. Dolayısı ile insanlar hemen muayene olmak ve ek ücret ödememek için acil servislere müracaat etmektedir. 

Diğer taraftan uygulamaya konulan Aile Hekim Sistemi’nin olmazsa olmazı “SEVK ZİNCİRİ” uygulamasının da yürürlükte olmaması hastaneye müracaatları kat be kat artmıştır. ( Özel hastanelere gidiş 13 kat artmış ) Hasta başına 5 dakika ayrılan polikliniklerde insanlar derdine çare bulamayarak oradan oraya dolaşmaktadır. Her seferinde verilen reçeteler de ilaç israfı çok büyük boyutlara ulaşmıştır. 

Son dönemde uygulamaya başlanan; kamu özel ortaklığı ile açılan “Şehir Hastaneleri”nin  de çare olamayacağı çok açıktır. Hastaneyi işletme, hastayı müşteri olarak gören zihniyet halka sağlık getiremez. 

Tüm bu olumsuzlukların, uygulanan sağlık politikaları olduğunu kabul etmeyen iktidar, günah keçisi olarak sağlık çalışanlarını ilan ederek SAĞLIKTA ŞİDDET’i bizzat körüklemektedir. Hükümetlerin görevi halkına ulaşılabilir ve nitelikli sağlık hizmeti sunmaktır. Bunun çaresi de bir an evvel TBMM de bekleyen yasal değişikliklerin yapılmasıdır. 

 

 

samsun chp mehmet kundak jandarma
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TARIM FUARINA ÇARŞAMBA DAMGASI
TARIM FUARINA ÇARŞAMBA DAMGASI
Başkan Akgül Gaziler Günü'nü kutladı
Başkan Akgül Gaziler Günü'nü kutladı