Advert
Advert

SALIPAZARI’NDA FINDIĞIN ÜÇTE İKİSİ DÖKÜLDÜ

Salıpazar’ında fındığın üçte ikisi dökülüyor.

SALIPAZARI’NDA FINDIĞIN ÜÇTE İKİSİ DÖKÜLDÜ
SALIPAZARI’NDA FINDIĞIN ÜÇTE İKİSİ DÖKÜLDÜ habersal.net
Advert

Salıpazarı Ziraat Odasına gelen yoğun şikayetleri yerinde inceleyen tarım danışmanları fındık bahçelerinde yaptıkları incelemelerde ilçe genelinde fındığın üçte ikisinin döküldüğü dalda kalanların da dökülmeye başladığını tespit etti.

Ziraat Odası Tarım Danışmanları yaptığı değerlendirmede, Salıpazarı’nın 40 mahallesinde fındık yetiştiriciliği yapan çiftçilerin yapmış olduğu ihbarlarlar  doğrultusunda mahallelere bahçe ziyaretlerinde bulunulmuş,yapılan bu ziyaretler neticesinde ihbarların doğru ve yerinde olduğu çiftçilerin mağdur olduğu gözlenmiştir.

Salıpazarı Ziraat Odası Başkanı Zafer Ersoy  “Geçimini fındık yetiştiriciliğinden sağlayan üreticilerimizin ürününün 2/3 sinin döküldüğü ve daldaki fındığın da hâlâ dökülmekte olduğunu görmekteyiz. Bu fındık dökülme probleminin sadece Salıpazarı  sınırları içerisinde olmadığını tüm Karadeniz Bölgesi’ni etkilediğini söyleyebiliriz.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ NEDEN OLDU

Fındıktaki bu yoğun dökülmenin iklimdeki değişiklikler neticesinde gerçekleştiğini söyleyen Salıpazarı Ziraat Odası Başkanı Zafer Ersoy, “Çiftçilerimizin bu yönde yapabileceği fazla bir şey yok. Yetki birimlerin ve kurumların bu konunun üzerine eğilmeleri, mağdur olan üreticilerimize destek olmalıdır.

Ersoy, “Tarım Danışmanlarımız ile birlikte bu konunun takipçisi olmaya ve çiftçimizin yanında durmaya devam edeceğiz.”dedi.

salıpazarı fındık ziraat odası zafer ersoy
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TARIM FUARINA ÇARŞAMBA DAMGASI
TARIM FUARINA ÇARŞAMBA DAMGASI
Başkan Akgül Gaziler Günü'nü kutladı
Başkan Akgül Gaziler Günü'nü kutladı