Reklamı Geç
Advert

VALİ KAYMAK, "ÖNCELİĞİNİZ İNSANLARA FAYDALI OLMAK"

Samsun Valisi Osman Kaymak, Çarşamba ilçesi Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi’nde düzenlenen 2017-2018 eğitim-öğretim yılı mezuniyet törenine katıldı.

VALİ KAYMAK,
VALİ KAYMAK, habersal.net

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan törende Hukuk Fakültesi'nde öğrenim gören 135 mezun öğrenci adına 4. sınıf öğrencisi Gökmen Gülsün ve Hukuk Fakültesi dönem birincisi Nazan Gümüş tarafından bir teşekkür konuşması gerçekleştirildi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz törende yaptığı konuşmasında, ’’Değerli Misafirler, Sevgili Öğrenciler; Bugün öğrencilerimiz için çok güzel bir gün. Bugün burada aldıkları eğitimin ardından hayata atılıyorlar. Ondokuz Mayıs Üniversitesi bölgesinde lider bir üniversitedir. Ülkemizde de önemli bir yeri olan üniversitedir. Şu anda Türkiye’de ulusallaşmada en önemli birkaç üniversitelerden biridir. Dolayısıyla bu kadar önemli bir üniversitenin artık mezunu olarak hayata atılıyorsunuz. Değerli veliler, bize emanet ettiğiniz çocuklarınızı bugün size geri veriyoruz. Allah geleceklerini güzel etsin. Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.” dedi.

 Vali  Osman Kaymak yaptığı konuşmasında, “ Bugün bu törende aranızda bulunmaktan dolayı mutluluk duyuyorum. Çünkü bende bir hukuk mezunu ve hukukçu olarak aranızda bulunuyorum. Sizleri görünce kendi öğrencilik yıllarımı hatırladım. Bizim zamanımızda böyle törenler maalesef yoktu. Bizler sadece diploma alarak mezun oluyorduk. Bugün ise protokol ve aileler burada bu sevinci hep birlikte yaşıyoruz. Bu yönüyle de gençler çok şanslılar. Tabi gençlerimizi tebrik ediyoruz. Emeklerinin sonucunu bugün alıyorlar. Hem kendileri, hem aileleri için Allah hayırlı uğurlu eylesin.

Hukukçu olmak ayrı bir özelliktir. Hukuk Fakültesini bitirip de alanı geniş olmasına rağmen iyi hukukçu olmak, iyi insan olmak hepsinden daha önemlidir. Bugün fakülteye adını veren rahmetli Ali Fuad Başgil hocamızın ilkeleri doğrultusunda hayatı yaşamak, hayatı öyle anlamlandırmak ve ondan sonrada iyi bir hukukçu olmak daha çok önemlidir. Biz hep şunu görüyoruz. İyi bir fakülte bitireyim. İyi bir işim ve iyi bir maaşım olsun. Gençler şimdi hayatı tamamen iyi bir maaştan ve statüden ibaret görüyorlar. Halbuki hayatta her şey maaş ve statü değildir. Onun için insanlara faydalı olmak, güzel işler yapmak, arkanızda güzel eserler bırakmak çok daha anlamlıdır. Arkadaşlar batıcı felsefede menfaatiniz neyse en kıymetli değer odur. Menfaat her şeyi belirler deniyor. Halbuki bizim kültürümüzde menfaatin ötesinde değerler vardır. Adalet, iyilik, büyüklere saygı ve yardımlaşma vardır. Bu hukuk fakültesinin adını taşıyarak mezun olan gençler bu öğreti ile hangi alanda olurlarsa olsunlar insanlara yol gösteren ilkeler doğrultusunda hayata bakacaklarını düşünüyorum.

İnşallah gençlerimiz bu düşüncelerle mezun olurlar. Hangi fakülteden mezun olursanız olun emin adımlarla yol alan arkadaşlarımız çok güzel bir hayat yaşayacaklardır. Ben mezun olan gençlerimizi tebrik ediyorum. Buradan mezun olduktan sonra Samsun’un fahri bir hemşehrisi olarak gideceksiniz. Lütfen bu şehri ve bu şehrin insanlarını unutmayın. Öğrencilerimize emek veren hocalarımızı kutluyor, Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından dereceye giren öğrencilere diplomaları Vali Osman Kaymak ve diğer protokol üyeleri tarafından verildi.

Diploma törenin ardından, Hukuk Fakültesi dönem birincisi Nazan Gümüş tarafından mezuniyet kütüğüne plaket çakıldı. Daha sonra mezun olan öğrenciler tarafından havaya kep atıldı.

Törene ayrıca, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, Samsun Baro Başkanı Av. Kerami Gürbüz, Vali Yardımcısı Dr. Hakan Kubalı, Çarşamba Kaymakamı Mustafa Güney, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Çarşamba Cumhuriyet Başsavcısı Gültekin Bülbül, Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Tahsin Keçeligil, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Niyazi Usta, öğretim görevlileri, öğrenciler ve mezun olan öğrencilerin aileleri katıldı.

 

ÇARŞAMBA ALİ FUAT BAŞGİL HUKUK FAKÜLTESİ VALİ OSMAN KAYMAK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TARIM FUARINA ÇARŞAMBA DAMGASI
TARIM FUARINA ÇARŞAMBA DAMGASI
Başkan Akgül Gaziler Günü'nü kutladı
Başkan Akgül Gaziler Günü'nü kutladı